Myter och fakta kring invandring och integration

Jag kommer här att gå igenom ett antal vanliga myter om invandring och dess effekter på samhället som är vanligt förekommande i samhället.

  1. Illegala invandrare får 30 000 i bidrag. Denna siffra förekommer ofta i alternativ media. Men den är helt fel. Om man lägger ihop alla bidrag som en nyanländ har rätt till går siffran upp i högst 22 000. Men inte ens den siffran stämmer, eftersom många av dessa bidrag inte får förekomma samtidigt. Om man väger in det så får en nyanländ ungefär samma summa som en svensk student, alltså runt 7000 till 9000 efter skatt.
  2. Skolor vågar inte fira Lucia med pepparkaksgubbar med rädsla för att bli kallade rasister. Den här historien har florerat i många år. Historien bakom har inte alls med rasism att göra. Bara det absurda påståendet att bruna pepparkaksgubbar skulle uppfattas som rasistiskt, är nästan för roligt för att vara sant. Hela historien tog sin början i en skola, vars rektor min styvmamma känner. En elev ville vara utklädd till pepparkaksgubbe på luciatåget, men det fick hen inte, eftersom skolan aldrig haft det tidigare. Sedan sprang den här eleven hem till sin mor. Modern blev förtvivlad och lyckades få det till att det skulle ha med rasism att göra. Så hon ringde pressen, som i sin tur förstorade upp hela nyheten till en skandal om att pepparkaksgubbar är rasistiska.
  3. Invandrare ställer krav på särbehandling och känner sig kränkta av svensk kultur. Det finns naturligtvis personer inom alla kategorier som vägrar anpassa sig. Historien om att en skola förbjöd nationsflaggor på grund av rädslan att bli kallade rasister på studenten cirkulerar. Det är mycket riktigt att där fanns en skola som förbjöd nationsflaggor på studenten, inklusive den svenska. Skolledningen motiverade det här med att nationsflaggor kan skapa motsättningar mellan olika grupper på skolan. Men det var fortfarande inte invandrarna som drivit på detta. Det var rektorn själv. Detsamma gäller avslutning i kyrkan. Invandrare brukar inte ha problem med det. Däremot har många skolor gjort det. Enligt skollagen är det tillåtet med avslutning i kyrkan, så länge prästen inte välsignar eller ber inför eleverna. Det strider mot skolans neutralitet i religionsfrågor. Oftast ställs avslutning i kyrkan in på grund av ekonomiska orsaker.
  4. Brottsligheten bara ökar i Sverige i samband med invandringen. Detta är en myt som etablerats långt utanför nationalistiska och sverigedemokratiska kretsar. Faktum är att brottsligheten på sikt har minskat kraftigt sedan 1990-talet. Det har däremot skett en liten ökning de senaste två åren, allt går ju i vågor.
  5. Man får inte längre fira nationaldagen och sjunga nationalsången i skolan. Det är inte så konstigt eftersom nationaldagen är helgdag sedan 2005. Ingen befinner sig på skolan då.
  6. Man får inte diskutera invandring utan att bli kallad rasist. Detta är ett påstående som stämde mer överens med samtalsklimatet för tio år sedan, men det är knappast aktuellt längre. Majoriteten av alla debattartiklar i Sveriges media de senaste åren har haft en negativ vinkling av invandring, enligt en stor sammanställning.

Dela och sprid så mycket ni kan.

Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Join 1,664 other subscribers

Copyright © 2023 Love Eliasson. All Rights Reserved.

%d bloggers like this: