Konsten att färdigställa i datorn

Jag har gjort en ny teckning som jag själv är väldigt nöjd med. Jag har tänkt att det ska vara någon form omslagsbild till en bok jag inte ens påbörjat. Typiskt mig, eller hur?

Jag gjorde först den rödhåriga kvinnan i blyerts, därefter fyllde jag i linjerna med en trueliner. Därefter gjorde jag varghuvudet på samma sätt. Båda teckningarna skannades in separat i datorn och färglades i Paint. Därefter gjorde jag en bild helt i datorn som fick bli natthimmel. Månen skrafsade jag ihop med blyertspenna och skannade in. Även denna färglade jag i datorn.

Så nu hade jag tre blyerts och bläckteckningar färglagda i datorn, samt en helt datagjord bild på natthimlen, en på norrskenet och en på skogssilhuetten i bakgrunden. Nu gällde det bara att få ihop de olika lagren.

För att klara det var jag tvungen att radera bakgrunderna till kvinnan, vargen och och månen och göra dem genomskinliga. Därför sparade jag dem som GIF-filer. På så sätt kunde jag lägga in de olika lagren i videoredigeringsprogrammet Sony Vegas utan att behöva klippa ut varje bild med pan/crop-funktionen. När jag gjort de justeringar jag ville ha, kunde jag äntligen stolt luta mig tillbaka och vara stolt över ännu en teckning till samlingen.

Nedan kan ni se en ungefärlig skildring av processen i videoformat.

Så här gick det till. Den polara stämningen är något jag alltid haft en förkärlek till. Låten i bakgrunden har jag också gjort. Den heter “Our Time At Last”.

Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related

Join 1,670 other subscribers

Copyright © 2023 Love Eliasson. All Rights Reserved.

%d bloggers like this: